Postaw na kiszonki! Listopad 6, 2017 – Posted in: Aleksander Baron, Fermentacja, Kiszonki, pastrami, Pastrami Deli, pastrami wołowe, peklowana wołowina, Polska, pornfood, Restauracja, Reuben, Wanke Cook'ink – Tags: Aleksander Baron, Fermentacja, kiszonki, pastrami, Pastrami Deli, wanke cook'ink, Warsztaty, Zdrowa żywność
Kiszone z koprem czy z chrzanem…Jedno jest pewne, ogórki kiszone mają kilka tysięcy lat, a dalej możemy się nimi zajadać, dodając je do różnych potraw.
Kiszonki a pastrami
Przykładem, który potwierdza, że dodatki w kuchni są niezwykle ważne, jest nasza kanapka z pastrami, serwowana jak mówi tradycja właśnie z ogórkami kiszonymi. Kiszonki idealnie komponują się z wędzoną wołowiną, wzbogacając jej smak i dodając orzeźwienia. A kanapka Reuben? Kapusta kiszona, która nie tylko podbija i wpływa na jakość i smak kanapki z pastrami, ona ją po prostu uzupełnia!
Jedz kiszonki, będziesz zdrowy!
Ktoś kiedyś powiedział: ‘jesteś tym, co jesz’ i najpewniej miał rację. W dzisiejszych czasach, mamy dostęp do produktów, dzięki którym możemy nie tylko prowadzić zdrowy tryb życia, ale i zadbać o swój organizm. O jakich produktach mowa? Oczywiście, o tych prostych, tanich i smacznych, czyli przykładowo o wspomnianych powyżej kiszonkach.
Ten polski akcent, który poprzez swoją historię i tradycję kultywowany jest w wielu domach, to przede wszystkim samo zdrowie! Kiszonki to spora dawka witamin, są lekkostrawne, niskokaloryczne, łatwo przyswajalne i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Warto je polecić osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jak wspomina Aleksander Baron w swojej książce ”Kiszonki i fermentacje”: część bakterii mlekowych zawartych w kiszonkach to szczepy probiotyczne działające korzystnie na układ pokarmowy i mikroflorę jelitową; pomagają obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, wspierają w walce z infekcjami czy przeziębieniem oraz wzmacniają organizm, do tego zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i choroby wieńcowej.
Znani kucharze i szefowie kuchni sięgają do kiszonek, poszukując inspiracji, a tym samym odkrywają nowe smaki. Wracają do korzeni, promując je jako kulinarny trend oraz wykorzystują je jako dodatek w wielu potrawach. Niektórzy mówią, że jest taki jeden szef kuchni, który potrafi ukisić… nawet krzesło! Kto to taki?
A w Polsce sieje ferment…
Aleksander Baron, wspomniany wcześniej szef kuchni, kucharz eksperymentator, jeden z najbardziej cenionych talentów młodego pokolenia, sieje ferment, kisi na potęgę co mu w rękę wpadnie i analizuje. Dziś jest najpewniej najbardziej znanym promotorem tradycji kiszenia w Polsce i chwała mu za to!
W naszym Food&People by Pastrami Deli przeprowadził warsztaty z kiszenia, które na pewno szybko powtórzymy. Było trochę teorii, ale i praktyki. Uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się m.in. jakie korzyści wynikają z fermentowania warzyw i owoców, jakie są techniki fermentacyjne i jakich narzędzi potrzebujemy do fermentacji. Omówiliśmy podstawowe zasady, patenty i najczęściej popełniane błędy podczas kiszenia. Mamy nadzieję, że wiedza, którą podzielił się Baron z uczestnikami warsztatów skłoni wielu z nich do eksperymentowania oraz zajadania się kiszonkami na co dzień.
Zrób to sam! Zapisz się na warsztaty z kiszenia!
26 listopada zapraszamy wszystkich zainteresowanych na KOREAŃSKIE kiszenie ze znanym i lubianym Danielem Wanke (już nie tylko na śląsku), freelancer’em, szefem kuchni, pasjonatem kuchni azjatyckiej, odpowiedzialnym za projekt WANKE COOK’INK! Tym razem będziecie mieli okazję przygotować kimchi – tradycyjne, koreańskie danie, które stanowi niezbędną przystawkę lub bazę do bardzo wielu tamtejszych dań i potraw.
Informacje odnośnie zapisów znajdziecie TUTAJ