Peklowana wołowina kontra pastrami Sierpień 12, 2015 – Posted in: mostek wołowy, pastrami, pastrami wołowe, peklowana wołowina – Tags: , , , ,

Wiele osób, które kosztowało kanapkę reuben w Stanach Zjednoczonych, twierdzi iż była ona serwowana nie z pastrami, a z peklowaną wołowiną (corned beef). I poniekąd jest to prawda, gdyż, jest wiele miejsc w USA, gdzie reuben serwowany jest na dwa sposoby: właśnie z peklowaną wołowiną, bądź z pastrami. Zwłaszcza Irlandczycy są wielkimi amatorami peklowanej wołowiny, a zjedzenie jej w dzień Świętego Patryka jest niejako obowiązkiem każdego mieszkańca Zielonej Wyspy, oraz społeczności rozsianych po świecie Irlandczyków. Nie chcemy pisać tutaj o wyższości pastrami nad peklowaną wołowina, a wyjaśnić na czym polega różnica pomiędzy oboma przysmakami.

Podstawową, choć nie najważniejszą różnicą jest część wołu z którego przygotowuje się oba przysmaki. Tradycyjnie, peklowana wołowina była/jest wytwarzana z mostka wołowego, podczas, gdy, tradycyjnie pastrami robiono z część mostka wołowego znajdującej się bardziej w części brzusznej, która jest po prostu tłustsza. Jednak w dzisiejszych czasach różnica ta zanika i zarówno peklowana wołowina jak i pastrami w większości przypadków są wytwarzane z kawałków mostka wołowego, i gdy przy peklowanej wołowinie należy unikać tłustszych części, pastrami wręcz wymaga tłuszczu, który pomaga nadać walory smakowe w procesie wędzenia mięsa.

Najistotniejszą różnicą jest to dzieje się po procesie peklowania mostka wołowego. Pastrami i peklowana wołowina mogą być peklowane w bardzo podobny, jeśli nie identyczny sposób. Wiele społeczności w wielu różnych częściach świata ma swoje własne przepisy na mieszanki ziół i przypraw, które często związane są z rodzinnymi tradycjami i historiami. Ale dopiero to co dzieje się po procesie marynowania odróżnia oba przysmaki! Peklowana wołowina jest zwyczajnie gotowana w wodzie, bądź w rosole przez ok. trzy godziny. Po tym czasie jest gotowa do serwowania. Natomiast pastrami jest odsalana, a następnie na zamarynowany mostek wołowy nakładana jest posypka, która jest mieszanką wielu intensywnych i dość pikantnych przypraw. Po odstawieniu posypanego przyprawami mostka wołowego na dzień bądź dwa do lodówki, następuje najważniejszy moment, który decyduje o smaku pastrami, czyli wędzenie.

I właśnie proces wędzenia decyduje o walorach smakowych i zapachowych pastrami, które będzie miało wspaniały dymny posmak. Z peklowanej wołowiny można przyrządzić tradycyjny obiad, czyli mięso, ziemniaki, kapusta. Można przygotować podobne dania do tych z którymi serwuje się pastrami, czyli kanapkę reuben, czy pastrami hash, lecz będą one smakowały zdecydowanie inaczej niż z pikantniejszym i pełniejszym smaku i zapachu pastrami.